post

ادغام در فولاد در شرایطی که قرار است امروز بلوک ۷.۲۶درصدی سهام شرکت فولاد خوزستان در بورس فروخته شود برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که فولاد مبارکه اصفهان خریدار احتمالی این مقدار سهام با هدف تکمیل فرایند ادغام در صنعت فولاد است.

سازمان خصوصی‌سازی امروز بلوک ۷.۲۶درصدی سهام شرکت فولاد خوزستان را به وکالت از گروه توسعه اقتصادی پایندگان و به‌صورت ۳۵درصد نقد و بقیه اقساط یکساله در بورس خواهد فروخت. هنوز از دلایل تصمیم این شرکت برای فروش بلوک سهام فولاد خوزستان اطلاعی در دست نیست اما گویا شرکت فولاد مبارکه اصفهان یکی از متقاضیان خرید سهام این شرکت است، زیرا این شرکت در تلاش است با شعار از سنگ تا رنگ زنجیره تولید فولاد را در کارخانه‌های خود تکمیل کند. بر همین‌اساس این شرکت در سال‌های قبل هم بخشی از سهام شرکت‌های تولید‌کننده سنگ آهن و لوله مانیسمان(لوله فولادی بدون درز) را خریده است. فولاد مبارکه اصفهان همچنین قبلا بخشی از سهام فولاد خوزستان و همینطور اکسین اهواز را هم خریده بود. این شرکت هم‌اکنون مالک عمده هلدینگ توکا فولاد (شامل ۳۰شرکت) و هلدینگ فولاد متیل با ۱۰شرکت است و در عین حال ۳۸درصد از سهام سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، ۱۰.۴درصد از سهام چادرملو و ۱۰درصد از سهام گل‌گهر را در اختیار دارد.

سال قبل هم شرکت فولاد مبارکه اصفهان در تلاش بود بلوک ۱۷درصدی سهام ذوب‌آهن اصفهان را که متعلق به صندوق کارکنان فولاد بود، خریداری کند اما این تلاش‌ها نافرجام بود و در نهایت این مقدار سهام به شرکت پویش بازرگان ذوب‌آهن اصفهان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه ذوب‌آهن اصفهان فروخته شد. اساس برنامه‌های شرکت فولاد مبارکه اصفهان تکمیل زنجیره تولید از سنگ‌آهن تا ورق‌های رنگی فولادی است. با این رویکرد نوعی ادغام در صنایع پایین‌دستی و بالادستی سنگ آهن و فولاد و رخ خواهد داد. مطابق آنچه قبلا بهرام سبحانی، مدیرعامل فولاد مبارکه به همشهری اعلام کرده بود این شرکت در نظر دارد برنامه نوعی ادغام مالکیتی را در زنجیره تولید این شرکت اجرا کند تا ارزش افزوده کل زنجیره تولید افزایش یابد. با این شرایط باید دید آیا بار دیگر فولاد مبارکه اصفهان بلوک سهام شرکت فولاد خوزستان را خریداری خواهد کرد یا خیر؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *